Spoluvlastníctvo môžeme v základe rozdeliť na podielové a bezpodielové. Bezpodielové spoluvlastníctvo vzniká iba medzi manželmi a na rozdiel od podielového, BSM nemá určené podiely spoluvlastníkov. Na otázky týkajúce sa bezpodielového spoluvlastníctva manželov nám odpovedal maklér z TOP TEAMU, Ing. Jakub Capík, pobočka Košice.

Čo patrí do bezpodielového spoluvlastníctva manželov?

Do bezpodielového vlastníctva manželov patrí všetko to, čo manželia nadobudli počas trvania manželstva, teda od jeho začiatku, až po prípadný rozvod. Konkrétne vlastnícke vzťahy k nehnuteľnosti  je potrebné preveriť už v čase naberania ponuky. Patrí sem aj príjem z práce či z podnikania, zisk z podnikania, hnuteľné veci, či nehnuteľnosti nadobudnuté počas manželstva.

 

Ako je to s predajom nehnuteľnosti v bezpodielovom spoluvlastníctve manželov?

Pri predaji nehnuteľnosti, ktorá spadá pod bezpodielové spoluvlastníctvo je nevyhnutné, aby súhlasili obaja manželia.

 

Čo robiť v prípade, keď sa na liste vlastníctva nachádza iba jeden z manželov?

Ak nastane situácia, že nehnuteľnosť spadá pod bezpodielové spoluvlastníctvo, avšak na liste vlastníctva sa nachádza iba jeden z manželov, je potrebný písomný súhlas s predajom nehnuteľnosti druhého z manželov. Takýto písomný súhlas je zväčša vyžadovaný aj bankou pri hypotekárnom financovaní.

 

Čo však v prípade, že jeden z manželov získa nehnuteľnosť darovaním alebo dedičstvom?

V prípade, že jeden z manželov nadobudne nehnuteľnosť, počas trvania manželstva, darovaním alebo dedičstvom, netýka sa to BSM. A ak nastane situácia, že je nehnuteľnosť darovaná obom manželom, majú ju obaja v podielovom spoluvlastníctve, nie v bezpodielovom.

 

Ak nastane rozvod manželov, BSM zaniká a všetok spoločne nadobudnutý majetok sa delí na základe dohody alebo rozhodnutia súdu.

Zákon taktiež umožňuje zúžiť bezpodielové spoluvlastníctvo manželov. Znamená to, že nadobudnutú nehnuteľnosť bude následne vlastniť iba jeden z manželov, sám. Spomínané zúženie je potrebné riešiť na notárskom úrade.

Ak BSM zaniklo už počas trvania manželstva, je možné ho obnoviť iba prostredníctvom súdneho rozhodnutia, ktoré je vydané na návrh jedného z manželov.

Prečítajte si viac o tom, ako predať časť nehnuteľnosti, ktorej ste spoluvlastníkom, viac o tom, čo je to vecné bremeno a za akých podmienok zaniká, či o tom, ako je to s predajom bytu s hypotékou.

 

Potrebujete pomôcť/poradiť s predajom alebo kúpou nehnuteľnosti? Neváhajte a obráťte sa na nás. Sme tu pre vás.