Za posledné polstoročie sme si čoraz viac uvedomovali náš vplyv na životné prostredie. Čoraz viac sa usilujeme o zníženie znečistenia. Či už ide o redukciu plastov v našich oceánoch, smog vo vzduchu alebo chemický odpad v potokoch a riekach. Jeden druh znečistenia však zostal väčšinou nepovšimnutý, aj napriek tomu, že sa stále zhoršuje a zhoršuje a má zrejmé účinky. Svetelné znečistenie pripravuje miliardy ľudí na celom svete o možnosť vidieť nočnú oblohu.

Každý rok zaplavuje nočnú oblohu Zeme čoraz viac umelého svetla, čo je škodlivé pre zdravie ľudí, zvierat a dokonca aj rastlín. Nevhodné osvetlenie vytvára svetelné znečistenie, ktoré na nás a na naše okolie nepriaznivo vplýva. Znižovaním svetelného znečistenia môžeme chrániť divočinu a vytvoriť viditeľnejšie hviezdy na nočnej oblohe. Predísť svetelnému znečisteniu môžete tak, že budete používať odporúčané svietidlá a navrhovať svoje osvetlenie opatrne. Okrem toho existuje ešte niekoľko vecí, ktoré môžete urobiť, aby ste znížili svetelné znečistenie, a dokonca vám môžu ušetriť nejaké peniaze.

  1. Svetlá smerujúce nadol

Hlavným vinníkom svetelného znečistenia sú svetlá, ktoré zbytočne smerujú nahor, aby osvetľovali stromy a budovy. To vrhá svetelné znečistenie priamo do stromov a na oblohu. Efektívnejším a na životné prostredie citlivejším spôsobom osvetlenia krajiny je osvetlenie smerujúce nadol. Tie vrhajú svetlo zhora nadol.

  1. Používanie bielych LED žiaroviek

Kompaktné žiarivky a LED žiarovky vyžarujú teplé biele svetlo. To je lepšie ako LED svetlá, ktoré vyžarujú krátku modrú vlnovú dĺžku. Kratšie modré svetlá sa ľahko rozptýlia po celom vesmíre, prispievajú k svetelnému znečisteniu a taktiež spôsobujú únavu očí.

  1. Eliminujte zbytočné osvetlenia

Bodové svetlá a žiarovky sú jedny z najškodlivejších svetelných zdrojov v domácnosti, pretože sú to často intenzívne svetlá, ktoré vrhajú veľmi široké svetlo. Pozrite sa na svoje súčasné svetlá a zistite, či je možné ich zmeniť na svietidlá, ktoré sú viac ohľaduplné k prírode alebo ich úplne odstráňte.

  1. Posúďte svoje potreby

Majte na pamäti, ako osvetľujete svoje okolie. Vyberte iba tie najdôležitejšie časti priestorov, ktoré chcete osvetliť. Posuňte sa o krok ďalej tým, že tieto svetlá nastavíte na časovač alebo snímač pohybu, aby sa rozsvietili iba v prípade potreby.

  1. Používajte teplé svetlé odtiene

Namiesto studených farieb sa rozhodnite pre teplé farby. Teplé svetlé tóny v ružovo-oranžovom spektre sú pre nočné zvieratá a aj pre vás lepšie ako svetlá v chladnom alebo modrom tóne. Teplé svetlá, na rozdiel od chladných, tiež pomáhajú znižovať svetelné znečistenie a zlepšujú viditeľnosť hviezd na oblohe.