Prvým bodom je samozrejme pozemok
Ak sa chystáte stavať, nájsť si dobrý pozemok je základ. Aké sú hlavné kritériá pre výber dobrého stavebného pozemku? Pozeráme sa na lokalitu, orientáciu a tvar pozemku, občiansku vybavenosť či dopravnú dostupnosť. Tieto body sú všeobecným základom, ktorý si všímame všetci hneď na prvý pohľad.
Väčšina pozemkov má tvar obdĺžnika alebo štvorca, no aby ste sa ubezpečili, že je vami vybraný pozemok skutočne vhodný, odporúča sa konzultovať to so stavebným inžinierom, prípadne architektom.
Na čo ale netreba zabúdať?
Dôležitou časťou je zistiť, či je daný pozemok klasifikovaný v územnom pláne ako stavebná parcela. Takisto si overte, či je možné pripojiť nové odberné miesto, alebo či je prípadne vybudovaná elektrická sieť. V prípade, že bude vedené nad vašim pozemkom, budete mu musieť prispôsobovať výšku stavby. Ako alternatívu za dostupnú elektrickú sieť, môžete využiť napríklad solárne panely.
Predtým, než sa rozhodnete kúpiť pozemok si overte aj to, či sú privedené potrebné inžinierske siete, a ak nie sú, treba zistiť možnosti napojenia. Preskúmajte aj, či sa s pozemkom nespájajú vecné bremená, prípadne nedoriešené vlastnícke vzťahy.
Potrebujete projekt
Ešte predtým, než začnete riešiť stavbu, budete potrebovať samozrejme projekt. To, či si zakúpite už hotový projekt alebo sa rozhodnete osloviť architekta, ktorý vám ho pripraví na mieru, je len na vás. Ak sa rozhodnete, že oslovíte architekta, dobre zvážte to, koľko miestností potrebujete a akých. Následne absolvujete pár spoločných konzultácií aby vám bývanie vyhovovalo po všetkých stránkach, hlavne funkčne v prípade rodinného domu.
Ak nebudete mať projekt, stavebný úrad vám nevydá stavebné povolenie.
Potrebujete stavebné povolenia
Po dokončení projektu budete musieť podať žiadosť o vydanie stavebného povolenia na príslušný stavebný úrad. K danej žiadosti je nutné dodať súhlasné stanoviská všetkých dotknutých orgánov. Správny orgán je povinný rozhodnúť o tom, či vydá alebo zamietne stavebné povolenie do 60 dní od podania žiadosti.
Ak chcete vedieť, čo presne je nutné k žiadosti doložiť, odporúčame navštíviť príslušný orgán. Komunikácii s plynárňami, vodárňami, elektrárňami a kanalizáciami sa určite nevyhnete. Ak ste však zaneprázdnení alebo skrátka nemáte v obľube vybavovanie takýchto vecí, sú firmy, ktoré sa o to postarajú za vás.
Samotná realizácia
Myslite na:
- Zásobovanie energiami
- Odvádzanie odpadových vôd
- Vykurovanie domácností
- Prípadná vzduchotechnika
Kto postaví váš dom?
Aj v tomto prípade máte na výber. Ak ste zruční, môžete sa do toho pustiť svojpomocne, prípadne s pomocou ďalších šikovných rúk. Táto voľba je síce finančne výhodnejšia, no aj časovo náročnejšia.
Ak sa rozhodnete pre firmu, zistite si o nej čo najviac. Prednosť dajte serióznej firme aby ste mali istotu, že to pre vás nebude stres navyše, a v konečnom dôsledku, že budete so stavbou spokojní. Pýtajte sa na pozitívne aj negatívne skúsenosti s danou firmou, a takisto na jej profesionalitu.
Proces stavby rodinného domu je zdĺhavý a náročný. Avšak, aj v tomto prípade platí, že ak začnete, polovica úspechu je za vami. Nebojte sa, zisťujte a dajte si poradiť od skúsených odborníkov.