Aj keď je prach každodennou súčasťou našich domácností, nie je to úplne neškodný spoločník. Vdychovanie veľkého množstva prachu môže spôsobiť nádchu, astmu či iné vážnejšie problémy. Predstavíme vám zopár rád, ktoré vám v tomto boji s prachom určite pomôžu.
1. Vlhká handra
Pri utieraní prachu dajte prednosť vlhkej handre, ktorá naviaže čiastočky prachu o 90% účinnejšie. Ak sa vám upratovanie namokro nepozdáva, dobrou alternatívou je aj utierka z mikrovlákna.
TIP PRE VÁS – Nezabúdajte na osvieženie vašich rastliniek. Stačí jemne postriekať rozprašovačom. Vhodné je zaobstarať si rastliny, ktoré pomáhajú čistiť vzduch.
2. Dôležité je poradie a dôkladnosť
Pri upratovaní prachu dbajte aj na poradie. Ak preferujete vysávanie, vezmite v úvahu to, že vysávač vám prach v byte rozvíri a môžete začať odznova. Začnite s najväčšími plochami, ideálne je podlahu pretrieť aj na mokro. Nezabúdajte na plochy, ktoré sú menej viditeľné,
či menej dostupné.
Venujte pozornosť aj lampám, lustrom, rádiám, televízoru či iným spotrebičom. Ideálne
je minimálne raz do týždňa prezliecť posteľné obliečky, vytrepať deky či vankúše a aspoň raz mesačne venovať pozornosť aj záclonám či závesom.
3. Eliminujte nábytok či vystavené dekorácie
Je pravdou, že čím menej nábytku doma máte, tým menej je priestoru pre ukladanie prachu. Tým samozrejme netvrdíme, že máte povyhadzovať z bytu všetok nábytok. Ak máte nábytok, ktorý nevyužívate a usádza sa na ňom veľa prachu, možno by bolo vhodné popremýšľať nad zmenou či elimináciou.
Vystavené dekorácie sú taktiež akýmsi lapačom prachu. Dajte prednosť uzatvoreným skrinkám, ktoré nielenže ochránia vaše vystavené kúsky pred prachom, ale aj ušetria váš čas pri najbližšom sobotňajšom upratovaní. Pokúste sa teda eliminovať všetko nadbytočné,
čo len podporuje usádzanie a vírenie prachu v byte.
4. Vlhkosť v byte
Vedeli ste, že suchý vzduch taktiež podporuje usádzanie prachu v byte? Ideálna vlhkosť v byte by mala byť okolo 40%. Dobrým spoločníkom je napríklad aj zvlhčovač vzduchu.
Ak sa vám viac pozdáva klasické vetranie domácnosti a myslíte, že tým predídete väčšinovému usádzaniu prachu, dajte pozor. Pri vetraní sa totiž nečistoty dostávajú do vášho interiéru, takže rada nad zlato je, ak chcete predísť hromadeniu prachu, vetrajte minimálne. Ak milujete čerstvý vzduch, ideálne je vetrať po daždi alebo v noci.
Máme pre vás aj zopár netradičných trikov, ktoré môžete vyskúšať pri najbližšom upratovaní:
1. Vosk - ak používate pri upratovaní vosk alebo lak, aplikujte ho pomocou handričky
či utierky. Pri použití priamo na nábytok sa môže stať, že sa vám prach bude na danom povrchu hromadiť ešte viac.
2. Žiarovky a alkohol – použite na utretie žiaroviek handričku nasiaknutú malým množstvom alkoholu. Rozdiel je neporovnateľný.
3. Vysávanie s papierovou rolkou – máte v domácnosti ťažko dostupné miesta? Použite papierovú rolku ako násadku na hadicu vysávača. Rolka sa povrchu prispôsobí podľa vašich potrieb a s vysávaním takýchto miest už nebudete mať nikdy problém.
4. Aviváž - chcete predísť rýchlemu usádzaniu prachu? Vyskúšajte tento jednoduchý trik s avivážou. Zmiešajte 1 diel aviváže so 4 dielmi vody, nalejte si zmes do rozprašovača a vyčistíte s tým doslova čokoľvek.
Veríme, že tieto tipy a triky vám pomôžu, uľahčia a zefektívnia vaše víkendové upratovanie☺