Pri kúpe nehnuteľnosti a jej rekonštrukcii by nás okrem ceny, výmery, občianskej vybavenosti, či technického stavu, malo zaujímať aj to, aká je jej energetická účinnosť.

Tieto informácie nám pomôžu zistiť, s akými nákladmi na energie by sme mali do budúcna rátať, prípadne, aké zmeny budú potrebné pre zníženie energetickej náročnosti. Už od roku 2005 stanovuje pre tieto účely Zákon o energetickej certifikácii budov povinnosť vypracovať Energetický certifikát budovy (ECB), ktorý navrhuje postupy a opatrenia smerujúce k zlepšeniu hospodárnosti budov. Ide o dokument, ktorý hodnotí energetickú náročnosť budovy a reálne spotrebovanej energie spojenej s jej užívaním. Cieľom ECB je tak optimalizovať vnútorné prostredie v budovách a znížiť vypúšťanie CO2 z prevádzky budov. 

Čo a ako hodnotí ECB?
Energetický certifikát budovy posudzuje tepelnú ochranu budovy, kúrenie - výber a použitie materiálov pre vykurovací systém, spôsob akým je v nehnuteľnosti zabezpečená príprava teplej vody, osvetlenie a nútené vetranie, chladenie - pri polyfunkčných objektoch. Na uskutočnenie meraní sa používa termovízia, vďaka ktorej je možné nazrieť do obvodového plášťa a zistiť, či stavba neobsahuje nejaké závažné nedostatky. Ďalej sa skontroluje technické prevedenie stavebných prác, kde je nesmierne dôležité identifikovať všetky skryté vady a tepelné mosty v konštrukcii, ktoré by mohli negatívne ovplyvniť spotrebu energií. Nakoľko ide o veľmi dôležitú súčasť certifikácie, túto obhliadku a kontrolu podkladov by mal vždy vykonávať stavebný inžinier. Pri prepočte plôch obvodového plášťa je potrebná projektová dokumentácia. Počas obhliadky spracovávateľ preverí všetky parametre technických zariadení (ohrievač vody, kotol, elektrospotrebiče), použité materiály, spôsob ich zapracovania do budovy alebo napríklad rozdiely oproti pôvodnému projektu.

Od A do G
Po vyhodnotení nameraných parametrov sa určuje energetická trieda, do ktorej bude nehnuteľnosť zaradená. Podobne ako pri elektronike a spotrebičoch, aj tu sú jednotlivé triedy označené písmenami A - G. V prípade obývateľných budov je stanovená minimálna požiadavka ako horná hranica energetickej certifikácie triedy B. Okrem zatriedenia objektu do energetickej triedy podáva ECB kvalitný prehľad o kompletnom stave budovy. Nakoľko sa identifikujú jej rezervy z hľadiska spotreby energie, je možné následne popísať návrh opatrení, ktoré by zlepšili energetickú hospodárnosť budovy. Výsledkom procesu energetickej certifikácie je dokument, ktorý pozostáva z nasledujúcich častí:

Energetický štítok – skrátený prehľadný sumár, ktorý by mal byť umiestnený z vonkajšej strany budovy na viditeľnom mieste. Obsahuje základné informácie o tom, aký je účel vypracovania certifikátu, kategória budovy (dom, byt, priemyselná hala) a zatriedenie budovy vrámci energetickej triedy. V prílohe je možné tiež uviesť navrhované opatrenia.
Energetický certifikát – podrobný rozbor nameraných parametrov v jednotlivých merných okruhoch - vykurovanie, príprava teplej vody, nútené vetranie / klimatizácia, osvetlenie a celková dodaná energia. Každý z okruhov je spracovaný v samostatnej časti, ďalej rozdelenej na: posúdenie aktuálneho stavu a návrh opatrení.

Energetický certifikát sa vydáva v dvoch kópiách v tlačenej podobe. V prípade, že máte k tejto téme otázky, neváhajte nás kontaktovať a naši odborníci vám radi pomôžu.